• Anasayfa / Dijital Pazarlama / 2019’da En Çok…

2019’da En Çok Kullanılan 5 Dijital Pazarlama Stratejisi

Türkiye’de 2017 verilerine göre 17 milyondan fazla küçük işletme sahibi var. Bir işletme sahibi veya pazarlamacı olarak, bunun sizin için anlamı nedir?

Basit. Bir tonluk rekabete karşısın.

Dünyada nasıl öne çıkabilirsiniz? Dijital pazarlama, başlamanız gereken harika bir yer.

2019 yılında işe yarayacak olan bu internet pazarlama stratejilerine göz atın.

  • Blog Hazırlama Öncelik Verin

Blog oluşturma son birkaç yılda gittikçe hız alıyor ve 2019’da her zamankinden daha büyük olacak. İçerik pazarı, SEO’nun büyük bir parçasıdır, bu da blog yazarak sitenize gelen trafik miktarını büyük ölçüde artırabileceğiniz anlamına gelir.

Blogunuza devam ettikçe, web sitenizin erişimini yaygınlaştıracaksınız. Farklı konular seçtiğinizden emin olun, böylece her zaman aynı şey hakkında yazmazsınız.

Daha sonra blog yazılarınıza, değerli içerik sağlamanın yanı sıra, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında da bilgi ekleyebilirsiniz.

  • Web Seminerleri ve Canlı Etkinlikler

Dijital pazarlama için 2019’da bir başka büyük trend web seminerleri ve canlı etkinliklere ev sahipliği yapmak. Bunlar birçok nedenden dolayı harika.

İlk olarak, insanlar video izlemeyi severler. Yapılan çok sayıda çalışma videoların süper ilgi çekici olduğunu ve insanların dikkatini yalnızca metin veya resimlerden daha çok çektiğini ortaya çıkardı.

İkincisi, canlı video popülaritesi artıyor. Bir web seminerine veya canlı bir akışa ev sahipliği yaparak, izleyicinize markanızla bağlantı kurması için doğrudan bir yol sunarsınız.

İnsanlar gerçek zamanlı olarak sorular sorabilir ve hemen bir cevap alabilirler. Web seminerleri, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi daha derinlemesine anlatmanın harika yollarıdır.

Başka bir deyişle, harika bir satış aracı! Bunu 2019’da dijital pazarlama stratejinize eklemeyi düşünün.

  • 2019’un En Büyük Pazarlama Stratejilerinden Biri: Yapay Zekâ

Dijital pazarlamadaki bir diğer büyük eğilim yapay zekanın artmasıdır. Temel olarak yapay zekâ, müşteri ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olacak insani bir şekilde düşünebilen bir teknolojidir.

Makineler, öğrenmesi yetenek istedikçe ve büyümeye devam ettikçe internet pazarlamasının unutulmaz ve büyük bir parçası olacaktır. Başka bir deyişle, yakında pazarlamanın günlük işleriyle ilgilenen teknolojiye sahip olacağız. Bu, pazarlamacıların strateji üzerinde daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacaktır.

  • Chatbots’ları (sohbet botları) Kullanın

Robotlar burada. Tamam, tam olarak değil… ama sohbetler burada ve 2019’da hiç olmadığı kadar önemli olacak!

Sohbetler nedir? İnsan ziyaretçilerle konuşmayı simüle etmek için tasarlanmış bir bilgisayar programıdır. Web sitenize uygulanabilir veya Facebook messenger gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla ayarlanabilirler.

Sohbet botları, müşteri etkileşimini otomatikleştirmek için harika bir yoldur, ancak yine de doğal ve ilgi çekici bir şekilde yaparlar. Ayrıca ekibinize çok zaman kazandırabilir ve müşteri destek ekibinizin boyutunu azaltmanıza yardımcı olabilir.

Birçok işletme onları bir tarama aracı olarak kullanır. İşte ortak bir senaryo. Ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitenize yeni bir ziyaretçi geliyor. Bir sohbet penceresi açılır ve yeni bir ziyaretçi olup olmadıklarını sorar. Evet’i seçtiler ve ardından sohbetçi hangi ürünle ilgilendiklerini soruyor. Bir açılır menüden seçim yapabilirler ve ardından sohbetçi satış temsilcisiyle ücretsiz bir demo planlamak isteyip istemediklerini sorabilir. Evet artık insan etkileşimi olmadan, bir satış temsilcisi olan belirli bir ürün hakkında konuşmak istediğinizi bildiğiniz nitelikli bir yolunuz oldu.

  • Sosyal Medya Influencer’ları (Etkileyenler)

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, sosyal medya etkileyicileri popülerlik ve etki konusunda büyüdü ve bunu 2019’da yapmaya devam edecekler.

Bugünlerde dışarıda her çeşit etkileyici var. Hedef kitleniz ne olursa olsun, pazarınıza ulaşan bir tane bulabileceksiniz.

Etkileyenlerle ilgili bir başka eğilim, mikro etkileyicilerin yükselişidir. Milyonlarca takipçisi olan çok sayıda etkileyici var, ancak çoğu durumda küçük şirketlerle çalışmak ve buralardan yararlanmak süper pahalı.

Mikro etkileyicilerin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Daha küçük bir erişime sahipler ancak çok daha uygun fiyatlı ve çoğu zaman daha spesifik bir hedef kitleye sahipler. Şimdi, 2019’da işe yarayacak olan bu internet pazarlama stratejilerini öğrendiğinize göre, şirketiniz için bir plan yapmanın zamanı geldi. Nereye odaklanmak istersin?

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir