• Anasayfa / Dijital Pazarlama / Dijital Medyanın Önemi

Dijital Medyanın Önemi

Son yıllarda teknolojinin gerçek anlamda boyut değiştirmesi, her alanda olduğu gibi kitle iletişim araçlarını da önemli ölçüde değiştirdi. Üretim ve tüketim araçları da doğal olarak bu radikal dönüşümden nasibini alıyor. İnternetin kuşkusuz ki bu altın çağına adapte olan firmalar, bu durumu lehine çevirebiliyor. Geleneksel kalıpların içine hapsolan firmalar ise ne yazık ki geride kalıyor. Son dönemde teknolojik gelişimlerin odak noktasına dijital pazarlamayı koyabiliriz.

Mobil teknolojilerin yükselişe geçmesi ve internet kullanıcı sayısının artması geleneksel medyayı geriletirken dijital medya kavramını bizlerle tanıştırdı. Dijital medya ve dijital pazarlama kavramları artık sosyal medya ile birlikte anılıyor. Özellikle son 8-9 sene içinde yaşanan bu büyük dönüşümü erkenden fark eden şirketler dijital medyanın gücünü kullanmak adına kolları erkenden sıvadı.

İnternet üzerinden kullanıcıların ürettikleri her türlü iletişim platformu esasen bir tür dijital medyadır. Dijital medyanın bugün itibariye en güçlü aygıtı sosyal medya araçlarıdır. Kurumsal kimlik ve imaj oluşturma, satış pazarlama stratejileri geliştirme ve kitle iletişimi açısından sosyal medyadan çok daha güçlü bir yazılı ya da görsel bir basın aracı yok. Üstelik dijital medya bu gücü önümüzdeki dönemde belli biri ivmeyle daha da artıracak gibi görünüyor.

Artık hangi sektörde olursa olsun girişimciler, sağlam bir kurumsal kimlik oluşturmak adına dijital medyanın ne denli güçlü bir araç olduğunun farkına varmış durumda. Kısa sürede kendi dinamiklerini ve dilini yaratan bu önemli mecra ile yapabileceklerinizin sınırı yok. Özgürlüğün ve yaratıcı zekanın sınır tanımadığı dijital medya; radyo, televizyon, gazete, dergi gibi araçları gölgede bıraktı.

Şu anda sadece Türkiye’de 40 milyonun üzerinde sosyal medya kullanıcı bulunuyor. Bu da dijital medyanın gücüyle potansiyel olarak hitap edebileceğiniz aktif 40 milyon insanın bulunduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Yüksek bütçelerle çekilen televizyon reklamları, en fazla reyting getiren programlarda dahi çok küçük bir kitleye hitap ediyor. Bu dönüşümü doğru analiz eden kurumlar, artık tüm enerjilerini ve yatırımlarını çok daha etkili bir mecra olan dijital medya üzerine inşa etmiş durumda. 

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir