• Anasayfa / Dijital Pazarlama / Dijital Pazarlama Neden…
dijital pazarlama nedir

Dijital Pazarlama Neden Gereklidir?

Son dönemin en popüler tezlerinden biri, KOBİ ve dengi firmaların faaliyetlerini online alana taşımaları ve bunun için verilen teşviklerdir. Online ticaretin önü açık ve hemen hemen her kurum faaliyetlerini internet üzerinden de yürütme konusunda hassas davranıyor. Ancak bu konunun çok kolay bir süreçmiş gibi lanse edilmesi ve kurumları bekleyen zorluklardan söz edilmemesi firmaların kötü sonuçlarla karşılaşmasına neden oluyor. En önemli sorun, internet üzerinden yapılması gereken faaliyetlerin dijital pazarlama ile desteklenmesidir. Bu alana yeteri kadar bütçe ve finans ayırmayan firma ve kurumların internet üzerinden satış yapma veya yapabilme imkanları söz konusu değildir.

Dijital pazarlamanın sağladığı avantajlar nelerdir?

Nasıl ki fiziki bir mağaza üzerinden satış yapabilmek için iyi bir vitrine ve tanıtıcı reklamlara ihtiyaç var ise, online satış sitesinin de aynı şeye ihtiyacı vardır. Bir online sitenin tanıtımın yapılmaması halinde müşteriler tarafından bulunabilmesi mümkün olmaz. Bu nedenle, faaliyetlerine online satışı da ekleyen firmaların dijital pazarlamaya yönelik bütçe ayırması gerekir. Bunun sağlayacağı faydalar, geleneksel ticari faaliyetlerden çok daha fazladır.

  1. Pazarlama faaliyetleri sayesinde potansiyel müşterilere erişme imkanı olur. Bu müşteriler sadık bir kitle haline getirilebilir ve satış rakamlarında büyüme kaydedilir.
  2. Dijital pazarlama, geleneksel tanıtım süreçlerine göre çok daha esnek ve dinamik bir şekilde yönetilebilir. İşin ortasında elde edilen sonuçların takip edilmesi ve kötü giden bir şeylerin olması halinde müdahale edilmesi mümkündür. Böylece, reklam bütçesi için ayrılan miktarın verimli bir şekilde kullanılabilir.
  3. Dijital pazarlama faaliyetlerinin hangi modelinin, tasarımın, kanalının veya reklam metninin çok daha etkin ve verimli olduğu hesap edilebilir. Doğru kurgulandığı elde edilen dönüşümlerle anlaşılan reklam modeli üzerinden tanıtıcı faaliyetlere devam edilerek, satışların artması sağlanır.
  4. Yeni pazarların keşfedilmesi ve yeni müşterilerin kazanılması çok daha az maliyetlerle gerçekleşir. Yeni müşterilerin kazanılması ile beraber şirket satış hacimlerinde önemli büyümeler kaydedilebilir.
  5. Reklam için ayrılan finansın etkin bir şekilde yönetimi sayesinde masraflar minimuma inerken daha fazla satış elde etmenin sağladığı avantajlardan yararlanılabilir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir