Kurumsal Kimlik ve Marka

  • Home / Dijital Reklamcılık / Kurumsal Kimlik ve…

Kurumsal Kimlik ve Marka

Bir kurumu diğer kurumlardan ayıran tüm materyaller markayı doğurur. Markalar biçimsel anlamda özgün bir yol çizerek kendi renklerini, kendi çizgilerini, kendi duruşlarını bir şekilde dışavururlar. Bu sadece kurumlar için dolaylı yoldan kişiler için de geçerlidir. Dijital mecranın yükselişe geçtiği günümüzde kurumsal kimlik inşası web siteleri ya da sosyal medya platformları üzerinden şekilleniyor. Kurumsal kimlik süreçlerine görsel öğeler somut hale getirilir. Yaratılan total imaj, markalaşmanın kaderini tayin eder. Hem görsel hem de içeriksel anlamda başarılı bir kurumsal kimlik çalışması, markanın başarısında mutlak bir değere sahiptir. Özellikle yeni oluşan ve doğal olarak topluma kendini sıfırdan tanıtmak durumunda olan bir işletme için kurumsal kimliğin her adımı müthiş bir öneme sahiptir.

Kurumsal kimlik ve marka yönetimiyle alakalı çalışmalar bugün genellikle profesyoneller tarafından yürütülüyor.  Kurumsal kimlik sayesinde işletmelere dair pratik bir bilgilendirmeye sahip oluruz. Kurumsal kimlik ile beraber markalar nasıl bir hedef kitlesine hitap etmek istediklerini yansıtırlar. Örneğin gençlere yönelik bir markanın kurumsal kimlik çalışmasında gençlere yönelik bazı doneler es geçilmemelidir. Kurumlar kendilerinin dışarıdan nasıl görünmelerini istiyorsa imaj çalışmalarını buna göre gerçekleştirmeliler. Kuruma ait logo, kuruma ait bir slogan, amblem, renk, yazı karakteri, sosyal medya yönetimi ya da müşteri hizmetleri kurumsal imajın bazı önemli saç ayaklarıdır.

Davranış biçimi, iletişim şekli ve semboller, kurumsal kimlikte önemli bir yer tutar. Stratejik anlamda neyi benimsiyorsa bunu estetik açıdan etkili ve tatmin edici bir biçimle yansıtmak durumundadır. Örneğin toplumsal olaylara karşı duyarlı olmak isteyen bir kurumsanız buna yönelik içerikler üretebilirsiniz. Bu sayede toplumsal duyarlılığınızın ön plana çıktığı bir kurumsal kimlik yaratabilirsiniz.  Aynı şekilde çevre duyarlılığı ile alakalı özel çalışmalar yürütebilir, çevre dostu bir kurum olarak etkili bir imaj yaratabilirsiniz. Satış politikanız düşük fiyatlı satış yapmak üzerineyse kurumsal kimliğinizi bu temele oturtmalısınız.

Kurumsal kimliğinizi oluşturmadan önce nasıl bir kurum olmak istediğinize, nasıl bir iletişim ya da satış politikası yürütmek istediğinize karar verin. Kurumsal kimlik ve marka yönetimi ile alakalı tüm yaratıcı süreç, bu politikanın üzerine inşa edilir.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.