Sosyal Medya İtibar Yönetimi

  • Home / Dijital Reklamcılık / Sosyal Medya İtibar…

Sosyal Medya İtibar Yönetimi

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi, daha da ötesinde dijital medyanın kendi dilini doğurması pek çok alışkanlığımızı köklü biçimde değiştirdi. Günlük olarak kullandığımız ve artık ciddi süreler ayırmak durumunda kaldığımız sosyal medya hesaplarımız aslında bizler için birer dijital reklam platformları. Kişisel imajımızı ya da kurumsal itibarımızı büyük ölçüde sosyal medya araçları üzerinden şekillendiriyoruz. Sosyal medyanın gücünü ve etkisini artık kavramaya başlamış herkes itibar yönetimine ciddi anlamda mesai harcıyor.

Yakın zaman önce, bir sosyal medya konferansında insan kaynaklarına ilişkin çok önemli bir bilgi paylaşıldı. Buna göre, işe alım süreçlerinde insan kaynakları departmanında sorumlu olarak çalışan kişiler kendilerine başvuran adayların sosyal medya hesaplarını çok önemli bir değerlendirme kriteri olarak görüyor. Bu durum işe alım süreçlerinin yaklaşık % 80’inde uygulanıyor. Bu gerçekten de inanılması üç bir oran. Bu nedenle gerek kişisel sosyal medya hesaplarınızın gerekse de kurumsal sosyal medya mecralarınızın size ayna tuttuğunu unutmayın. Olaylara ve durumlara yaklaşım biçiminiz, tercih ettiğiniz dil ve üslup, müşterilerinizle olan diyalog tarzınız, reklam stilleriniz, fiyat politikanız, yaratıcı zekanız sosyal medyada şeffaf bir şekilde yansır.

Farkında olmadan yazdığınız cinsiyetçi bir söz, belli kesimleri incitecek bir cümle ya da argo ifadeler, iş başvurularında üzerinizin çizilmesine neden olur. Aynı durum müşteri ve kurumlar arasındaki ilişkiler için de geçerlidir. Hedef kitle için firmaların sosyal medya performansları, imajlarını belirleyen ana etkendir. Sosyal medyadaki görünürlüğü, sosyal medyaya olan adaptasyonu, kendini güncelleme alışkanlığı olumlu puanlar olarak geri döner. Elbette kurumlar için online itibar yönetimi başlı başına özel ve kapsamlı bir konudur.

Bugün dijital medya uzmanları kurumlara profesyonel çerçevede itibar yönetimi hizmeti verir. Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin, Instagram gibi popüler sosyal medya sitelerinde nasıl temsil edilmek istediğiniz tamamen size bağlıdır. Bugün tüketiciler kurumların web sitelerine girmeyi eskisi kadar tercih etmiyor. Bunun yerine doğrudan sosyal medya hesaplarına bakmayı ya da diğer sosyal medya araçlarında yapılan yorumları okumayı tercih ediyor. Hakkınızda yapılan yorumlar ve değerlendirmeler, bir bakıma sosyal medya dünyasındaki karnenizdir.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.