• Anasayfa / Dijital Reklamcılık / Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medyanın bugün geldiği nokta, geleneksel medyayı çoktan geride bırakmış durumda. Sosyal medyanın iyiden iyiye büyümesi, kendine has özel iş kollarını doğurdu. Sosyal medya reklamcılığı bu özel mecranın ürettiği alanların başında geliyor. Sosyal medyanın varlığı bireysel kullanımların artık çok ötesine geçmiş durumda. Bugün markalar tanınırlıklarını artırmak adına daha düşük maliyetlerle daha etkili sonuçlar üreten sosyal medya platformlarını kullanıyor. Tabi sosyal medyanın teknik altyapısı, kullanımı, dili, profesyonel bir yönetimi zorunlu kılıyor. Küçük ya da büyük pek çok kurum hedef kitleye ulaşma noktasında sosyal medya yönetimi hizmeti veren dijital reklam ajanslarından destek alıyor. Sosyal medya reklamcılığı artık kurumsallığın bir gereği ve olmazsa olmaz koşulu durumunda.

Sosyal medya mecralarında yapılan her türlü işitsel ya da görsel metin, video, fotoğraf ya da ses gibi materyaller sosyal medya reklamcılığına dahildir. Sosyal medya reklamcılığında yaratıcılığın bir sınırı yoktur. Firmalar zaman zaman viral reklam stratejileriyle ön plana çıkmayı amaçlar. Türkiye özellikle dünyada sosyal medya kullanımının en fazla olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Böyle bir ülkede hedef kitleye ulaşmak adına klasik medya yerine dijital medya platformlarını kullanmak, çok daha etkilidir.

Sosyal medya reklamcılığında çeşitli reklam kampanyaları oluşturulur ve bunlar dijital ortamda kitlelerle paylaşılır. Reklam faaliyetleriyle alakalı geri dönüşler ve etkileşimler sayısal verilerle takip edilebilir. Buradan elde ettiğiniz verilere dayanarak çok hızlı şekilde yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Sosyal medya araçları arasında Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Linkedin ön plana çıkan mecralardır. Bu platformların her birinin kendine has dinamikleri bulunur. Dolayısıyla bir diğeri için uygun olan bir reklam stratejisi diğeri için kesinlikle uygun olmayabilir. Markanız için belirlediğiniz stratejinin hangi mecralarla uyuştuğunu doğru şekilde analiz etmeniz gerekir. Çünkü sosyal medya sitelerinin farklı tipte hedef kitleleri bulunur. Reklamlarınızda nitelikli görsellerin, videoların ve içeriklerin bulunması sizi her zaman öne çıkarır. Diğer yandan paylaşımların istikrarlı şekilde sürdürülebilmesi organik takipçiler kazanmak açısından da kıymetlidir. Kolay erişilebilir olması, daha çabuk yayılması, sonuçlarının pratik şekilde ölçülebilmesi, sosyal medya reklamcılığının fark yaratan yönleridir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir