• Anasayfa / Arama Motoru Optimizasyonu / Yerel SEO Nedir?…

Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Yerel odaklı arama sonuçlarında çıkmaya yönelik optimizasyonların tümüne yerel SEO denir. Arama motoru kullanıcıları tarafından yapılan lokasyon bazlı aramalarda hem ürün hem de hizmetlerin sıralanmasını sağlamak için bir dizi iyileştirmelere gidilmesi oldukça önemlidir. Bu sayede işletmenize yakın potansiyel müşterileri çekmek ve ürün veya hizmet satışı yapmak kolaylaşır. Giderek artan konum bazlı aramalar nedeniyle yerel SEO çalışmaları giderek popüler olmaya başladı. Bunun için yapılması gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Yerel arama odaklı sayfa optimizasyonları yapılması gerekir.

Yerel arama sonuçlarına dikkat edildiği zaman çıkan sayfaların hepsinde adres ve iletişim bilgilerini net bir şekilde görebilmek mümkündür. Yerel arama sonuçlarını hedefleyen işletme ve kurumların ilgilendikleri anahtar kelimelere göre başlık ve içerik modeli oluşturmaları lazımdır. Ayrıca, web sitelerinin adres ve hizmet verdiği konumu da net bir şekilde belirtmeleri ve böylece arama motorları tarafından doğru konum ve yerel arama sonuçlarında sınıflandırılmaları söz konusu olabilir. Sayfaların yerel odaklı tasarlanmaması durumunda ilgili aramalarda çıkmak oldukça zorlaşır ve yerel SEO çalışmalarından verimlilik alınmaz.

 • My Business kaydının oluşturulmasına dikkat edilmelidir.

Yerel aramaların artmasına bağlı olarak Google tarafından yerel bazlı sınıflandırma algoritması giderek geliştirildi. 2014’de hizmete giren Google My Business hizmeti de yerel aramaları daha da profesyonel hale getirmeyi amaçlayan bir hizmet modelidir. Ancak şu ana kadar internette bulunan firma ve işletmelerin yüzde 56’sı kadar bu hizmetten yararlanıyor. Yerel SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri olarak görünen business kaydı ile sitenizin doğru konumda sıralanmasına yardımcı olunabilir.

Bu hizmete kayıt olurken ki bilgilerin doğruluğundan emin olunması gerekir. Ayrıca, seçilecek görsellerin kaliteli olmasına ve iş yeri hakkında detaylar vermesine izin verin. Sıcak ve samimi nitelikteki fotoğraflar daha fazla dikkat çekicidir ve arama sonuçlarında yükselmenizi sağlayabilir. Hazırlanacak içeriklerin de özgün olmasına ve yerel SEO odaklı yazılmasına önem verin. 

 • Yerel sitelerden trafik elde edilebilir.

Yerel SEO çalışmalarında site içi optimizasyonlara önem verilmesi lazımdır. Bu aşamadan sonra arama sonuçlarında arzu edilen sonuca erişmek adına site dışı taktiklerin de geliştirilmesi önem ifade eder. Bu kapsamda uygulanacak çalışmaların doğal ve güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yerel odaklı anahtar kelimelerde öne çıkabilmek için ilgili lokasyonda ön plana çıkan haber ve içerik sitelerinden tanıtım yazıları alınması doğru bir tercihtir.

 • Yerel odaklı içerik çalışmalarına yer verilmesi lazımdır.

Hedeflenilen yerel kelimelerde kısa sürede başarı elde edilmesi için içerik pazarlama stratejisini de yerel odaklı kurgulanmak gerekir. Bu bakımdan hem sosyal medya gönderilerini hem de reklamları yerel odaklı hale getirerek, kısa sürede hedef kitleye ulaşılması sağlanılabilir. İçeriklerin özgün ve yaratıcı olmasına önem verilmesi ve ilgili konumdaki insanların dikkatini çekecek tarzda hazırlanabilir. Bunlarla beraber, bazı site içi SEO faktörlerine de dikkat edilmesi lazımdır.

Dikkat edilmesi gereken site içi faktörler nelerdir?

Yerel işletmelerin site içi SEO faktörlerine önem vermeleri gerekir. Çünkü yerel bazlı aramalarda öne çıkmanın birincil yolu içerik kalitesidir. Değerli içerik üreten yerel işletmelerin arama sonuçlarına ön plana çıkması mümkündür. Bunun için dikkat edilecek başlıca noktalar ise şunlar:

 1. Açılış sayfalarına önem verilmelidir. Bunlar için oluşturulacak başlıklarda bölge ile ilgili anahtar kelimeye yer verilmesine dikkat edilmelidir. Ancak en çok yapılan hatalardan birisi, anahtar kelime gruplarını bilinçsizce açılış sayfasına eklemektir. Bu tür yöntemler manipüle edici algılanır ve ceza almanıza neden olabilir.
 2. H1 etiketleri SEO açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, bu etikete şehir ve bölge ile alakalı bir anahtar kelimenin eklenmesi gerekir. Anahtar kelimenin birden fazla varyasyon içermesi çok daha iyi olabilir.
 3. Site içi SEO faktörlerinde URL yapısının önemi de vardır. Bozuk URL yapıları SEO açısından iyi olmaz. Bu nedenle permalink denilen ve SEO dostu olarak tabir edilen URL yapılarını tercih etmek gerekir. Bu URL yapılarına şehir veya bölge ile ilgili etiketlerin yazılması da lazımdır.
 4. Hazırlanan içeriklerin de biraz uzun tutulmasında fayda var. Ancak uzun yazılacak diye içeriği boğmaya asla gerek yoktur. Kullanıcıyı bilgilendiren ve işletmenin sağladığı hizmetlerin faydalarını net bir şekilde ifade edici içeriklerin hazırlanması yeterli olabilir.
 5. Yerel aramalarda dikkat edilen bir husus da müşteri yorumlarıdır. Bir bölgedeki restoranı deneyen ve bu deneyimini paylaşan müşteri, diğerleri için de yol gösterici olabilir. Firmanızla ilgili müşteri yorumlarına ve referanslara yer vermekten asla çekinmemeniz lazımdır.
 6. Açılış sayfasında veya iletişim bilgilerinin bulunduğu alana Google Maps’te konumunuzu gösterir haritanın eklenmesine dikkat edin. Eğer mümkünse bunu footer kısmına eklemeniz daha iyi olabilir.
 7. En önemli konulardan biri de anahtar kelime analizleri. Doğru anahtar kelimeler üzerinde çalışma yapmamış olmak, zaman ve maliyet kaybı anlamına gelir. Bu nedenle, anahtar kelime analiz araçlarını kullanarak, hedef kitlenizin nasıl arama yaptığını tespit etmeniz lazımdır. Bunun için rakip analizleri de yapılabilir ve en iyi anahtar kelime seçenekleri belirlenebilir.
 8. Yapılan araştırmalara göre bir kullanıcının işletme ararken mobil platformları daha fazla kullanıyor. Bunun anlamı, sitenizin mobil platform uyumlu olmaması durumunda mobil sonuçlarda yer almak mümkün değildir.
 9. Bir önemli konunun da sayfa açılış hızı olduğunu asla unutmayın. Özellikle, Google Ads reklamlarını kullanacak işletmenin açılış sayfa hızına dikkat etmesinde fayda var. Çünkü hiçbir kullanıcı tıkladığı reklamın çok geç açılmasından memnun olmaz ve sayfayı terk edebilir. Bu da, tıklanma oranlarını azaltır ve reklam maliyetini yükseltir. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için hız optimizasyonlarına önem vermek lazımdır.
 10. Açılış sayfalarında yer verilen görsellerin alt etiketlerinin yazılmaması doğru değildir. Görseller üzerinden arama yapan kullanıcıların işletmenize ulaşması görsellere eklenecek alt etiketi ile mümkündür. Bu nedenle, görsel açıklama ve alt etiket kısımlarını asla boş bırakmamak gerekir.

Yerel SEO çalışmalarında sezonsal faaliyet yürüten işletmelerin şirket tanıtımlarını faaliyette bulundukları aylara yaymaları gerekir. Ayrıca, kapalı durumda oldukları sezonları da belirtmeleri önem ifade eder. Google Business’a kayıtlı firmaların çalışma saat bilgilerine göre açık veya kapalı olduğu bilgileri otomatik olarak arama sonuçlarında yer alıyor. Ancak sezonsal olarak çalışan firmaların sezon dışında da mesai saatleri içerisinde açık gözükmeleri bazı sorunlara neden oluyordu. Getirilen güncelleme ile sezonsal faaliyette bulunan firmaların sezon dışında geçici kapalı gözükmesi sağlandı. Bu özelliğin kullanılabilmesi için sezonsal olarak çalışan kurumların Google Business’a mesaj atmaları gerekiyor.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir